Unerwarteter Anruf von Merkel nach Babik. Nach Angaben des Ministerpräsidenten wurden in Deutschland iROZHLAS zusätzliche Betten für Kontrolleure bereitgestellt

Am Dienstag sprach Ministerpräsident Andrzej Bobic (ja) mit Bundeskanzlerin Angela Merkel über die Bereitstellung von Betten für tschechische Patienten in Kovit-19. Dies wurde am Dienstag vom Regierungsbüro angekündigt. Ihm zufolge wird Merkel in Bayern und anderen Bundesländern Betten zur Verfügung stellen, die der Tschechoslowakei bei Bedarf zur Verfügung stehen könnten. Die Sprecherin des Gesundheitsministeriums, Barbora Petrov, sagte, die Regierung sollte direkt ausländische Hilfe beantragen.Brock

Auf Facebook teilen


Auf Twitter teilen

Auf LinkedIn teilen

Drucken


Kopieren Sie die URL-AdresseKurzadresse
SchließenBundeskanzlerin Angela Merkel hat den tschechischen Ministerpräsidenten aufgefordert, Betten für tschechische Patienten in Deutschland bereitzustellen Foto: Alastair Grant | Quelle: CTK / AP

Bobby bestätigte vom sächsischen Premierminister Michael Gretchmar, dass es in der Tschechoslowakei ein konkretes Angebot von neun Betten für Govt-19-Patienten gibt. „Ich habe es schriftlich an die Gouverneure der Regionen Karlsbad und Asta Nat Labam übergeben, und es liegt an ihnen, ob sie es verwenden werden“, sagte er.

Ihm zufolge verwalten die tschechischen Krankenhäuser die Situation immer noch, so dass abzuwarten bleibt, ob die Verwendung von Betten im Nachbarland notwendig ist. Der Premierminister räumte jedoch ein, dass in der Tschechischen Republik die Bettenkapazität für Patienten, die eine Intensivpflege benötigen, sehr gering ist.

Sprecher Petrov sagte, die Regierung sollte immer entscheiden, ob die Tschechische Republik ausländische Hilfe im Rahmen des Gesetzes über Entwicklungszusammenarbeit und humanitäre Hilfe im Ausland beantragen wird.


Pacienty s koronavirem bude možné převážet do Německa. Dopravu zajistí Češi


Číst článek

„V dané době by mělo být toto minimálně projednáno v rámci Ústředního krizového štábu a to je taky varianta, ke které se momentálně kvůli rychlejšímu průběhu kloní všichni zúčastnění. Na Ústředním krizovém štábu to bude projednáno již zítra (ve středu),“ uvedla. Dále se bude podle Peterové postupovat přes mechanismy Evropské unie.

Zemské vlády Saska a Bavorska chtějí případný převoz českých pacientů s covidem-19 na kliniky do Německa dohodnout diplomatickou cestou. Mluvčí úřadu bavorské vlády Eva-Maria Ungerová řekla ČTK, že takové řešení usnadní organizaci převozu nemocných.

Stejně se vyjádřilo saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starost zdravotnictví. Zdůraznilo, že kvůli velkému vytížení saských nemocnic je koordinace nezbytná.

Také saské a bavorské nemocnice u hranic s Českem shodně uvádějí, že případný transport nebude domlouván přímo mezi klinikami, ale přes oblastní koordinátory či příslušná zemská ministerstva.

Babiš řekl, že mu kancléřka Merkelová neplánovaně sama zavolala. „Nabízí další lůžka k dispozici, pokud bude potřeba, v Bavorsku nebo jiných zemích v Německu,“ uvedl. Kancléřka podle něj zjistí, jaké jsou v Bavorsku kapacity.

„Budeme to mít v záloze, kdyby bylo potřeba to využít. Abychom byli připraveni, aby byla připravena logistika. Ale je to poté na krajích, zda to využijí, nebo ne,“ dodal premiér.


Česko jako ‚covidový kotel Evropy‘. Jiné země už pomalu uvolňují, Slovensko drtí počty úmrtí


Číst článek

Totéž platí v Karlovarském a Ústeckém kraji, kam Babiš předal nabídku ze Saska. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) v úterý novinářům řekl, že první nabídka Saska na devět volných lůžek se stane součástí českého národního dispečinku volných lůžek. O možnost převozů nemocných do Německa žádal Karlovarský kraj vládu dlouhodobě. Jeho nemocnice jsou delší dobu přetížené.

Babiš uvedl, že nemá představu, kdy by se mohli první Češi do Německa převážet. „Z Karlovarského kraje jsme přemístili téměř 200 pacientů do jiných nemocnic v rámci ČR. Dispečink nadále funguje,“ uvedl. Volných covidových lůžek má podle něj Česko aktuálně dost, problémem jsou ale lůžka pro lidi, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v úterý novinářům řekl, že požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby vláda formálně oslovila Německo kvůli převozu pacientů za hranice.

Původně tvrdil, že Česko se na zahraničí obrátí, až budou nemocnice naplněné z 90 procent. V současné době je volných míst asi 15 procent, vyčerpat by se ale mohla za dva až tři týdny. 

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítHINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here