Corona-Virus-Patienten können nach Deutschland transportiert werden. IROZHLAS von Verkehrsprüfern zur Verfügung gestellt

Covit-19-Patienten können in Krankenhäuser in Deutschland transportiert werden. Sachsens erste Angebote betrafen die neun verfügbaren Betten. Der Gouverneur der Region Karlsbad (zu STAN) Peter Gulhenek sagte Reportern am Dienstag jedoch, dass dies von bestimmten Fällen abhänge. Das Angebot deutscher Betten wird Teil des tschechischen nationalen Versandzentrums. Die Region Karlsbad hat die Regierung lange nach der Möglichkeit gefragt, Patienten nach Deutschland zu transportieren. Seine Krankenhäuser sind überfüllt.Brock / Berlin

Auf Facebook teilen


Auf Twitter teilen

Auf LinkedIn teilen

Drucken


Kopieren Sie die URL-AdresseKurzadresse
SchließenCovit-19-Patienten wurden bisher nur innerhalb der Tschechischen Republik transportiert, wo sie nun nach Deutschland reisen können (Grafik) | Foto: Leo Kucera | Quelle: GD HZS CR

„Die für deutsche Betten bereitgestellte Kapazität ist im Nationalen Versandamt enthalten und hängt von der Art des Einzelfalls ab. Mit anderen Worten, die Namen der Deutschen mit der Kapazität und Art der verfügbaren Versorgung sind in den Transportmöglichkeiten für tschechische Krankenhäuser enthalten „, Sagte Gulhenek.


ONLINE: Kapacita lůžek se blíží naprostému vyčerpání, není to ničí vina, řekl náměstek Černý


Číst článek

Podle hejtmana kraj dostal informaci od zástupců Saska, že se dostupná kapacita v nemocnicích stále mapuje a Sasko ji aktualizuje.

„Německá strana vyžaduje dokumentaci v německém jazyce. To my řešíme takzvaně on-call překladatelem, to znamená, že když se vyskytne požadavek na transfer do Německa, operativně v řádu několika hodiny získáme překlad zdravotní dokumentace,“ popsal Kulhánek.

Nabídka z Bavorska ještě definovaná není a Bavorsko stále zjišťuje, jaké kapacity může nabídnout.

Žádost z Česka

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v úterý novinářům řekl, že požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby vláda formálně oslovila Německo kvůli převozu pacientů za hranice. Původně tvrdil, že Česko se na zahraničí obrátí, až budou nemocnice naplněné z 90 procent. V současné době je volných míst asi 15 procent, vyčerpat by se ale mohly za dva až tři týdny.


Hlavní hygienička Rážová: Tvrdý lockdown tady skoro máme. Problém je, jestli ho dodržujeme


Číst článek

Dopravu do Německa i zpět zajistí česká strana. Podle Kulhánka existují zdravotnické dopravní služby, které mají vyřízené povolení jak pro českou, tak pro německou stranu hranice.

Situace v nemocnicích v Karlovarském kraji se za poslední dny nepatrně zlepšila, a nejsou tak vyžadovány hromadné převozy pacientů s covidem-19 do nemocnic mimo Karlovarský kraj. Poslední větší převoz pacientů byl minulý týden ze sokolovské nemocnice, odkud odjelo deset pacientů do Humpolce.

„Od té doby některé dny nebyly žádné požadavky, v některé dny byly v jednotkách případů, což řeší národní dispečink v rámci regionálních nemocnic. Co se řeší na denní bázi, je přemisťování pacientů, kteří již nepotřebují intenzivní péči v rámci kraje do zařízení, které poskytují standardní péči nebo následnou,“ dodal Kulhánek.

Devět pacientů

O možnosti umístit v Německu pouze devět pacientů mluvil dopoledne náměstek mistra zdravotnictví Vladimír Černý. „Mohu ukázat průkaznou korespondenci, že německá strana nabízí pouze devět míst,“ uvedl.

Německý velvyslanec v Praze Christoph Israng přitom v polovině února pro Deník N uvedl, že z německé strany neexistují žádná omezení počtu pacientů, které by tamní nemocnice mohly přijmout.

Server iROZHLAS.cz si proto vyžádal zmiňovaný dopis, podle kterého nabídlo pouze Sasko pro tuto chvíli devět míst.

Dopis Saska ohledně převozů pacientů z Česka | Zdroj: Český rozhlas

sto, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítHINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here