In dem Bericht heißt es, Deutschland sei das Hauptziel russischer Fehlinformationen. Der Einfluss der mit dem Kreml verbundenen Station wächst iROZHLAS

Keiner der EU-Mitgliedstaaten war stärker von russischen Fehlinformationen betroffen als Deutschland. Dies ist das Ergebnis eines Berichts von EUvsDisinfo, der seit langem Fehlinformationskampagnen überwacht. Diesem Zweck dient nach Angaben der Tageszeitung Der Spiegel auch die deutsche Niederlassung des staatlich finanzierten russischen Fernsehsenders RT. Laut der deutschen Zeitung ist der Nachrichtenserver direkt mit Moskau verbunden und folgt den Anweisungen des russischen Zentrums.Berlin

Auf Facebook teilen


Auf Twitter teilen

Auf LinkedIn teilen

Drucken


Kopieren Sie die URL-AdresseKurzadresse
SchließenDas russische Staatsfernsehen RT ist laut Tageszeitung Der Spiegel die deutsche Niederlassung RT DE | Verwaltet den Betrieb des Servers streng Quelle: Profil

„Russland will Unsicherheit nutzen, die Situation bekämpfen und Raum für seine Akteure schaffen. Deutschland kann sich gegen EU-Mitgliedstaaten und die EU wenden.“ EUvsDisifno berichtet. Ihm zufolge schafft der Kreml ein mentales Bild voller „rusophober Stimmen“ Deutschlands.


Ruský cenzurní úřad zpomalil rychlost sociální sítě Twitter. Viní ji ze zakázaného obsahu


Číst článek

Od roku 2015, kdy organizace začala šíření dezinformací sledovat, se v Německu objevilo přes 700 případů zavádějících zpráv a dezinformací. Pro porovnání pak report zmiňuje také 300 případů ve Francii, 170 v Itálii a 40 ve Španělsku.

Stále častější jsou i verbální útoky na Německo ze strany ruských úřadů. Ačkoli Německo na evropské půdě dlouhodobě prosazovalo dialog s Ruskem, vztahy obou zemí se v posledních měsících zhoršily a to především kvůli otravě a uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného, který byl po incidentu převezen do Berlína.

„Německo původně vytvářelo ve spojení s Ruskem pozitivní iniciativy, ale situace se změnila, když v druhé polovině roku 2020 představila několik souborů protiruských sankcí. To potvrzuje záměr potlačit naši zemi,“ cituje organizace EUvsDisinfo únorový výrok mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zakarovové, která komentovala unijní debatu o protiruských sankcích.

Vliv médií

Hlavní cestou šíření dezinformací zůstávají ruská média, včetně těch sídlících přímo v Německu. Zpráva v úvodu pro ilustraci zmiňuje, jak ruskojazyčná média od února pracují s příběhem ruské rodiny žijící v Berlíně, které úřady odebraly děti kvůli obavám o jejich zdraví a bezpečí, hovoří mimo jiné o systematickém utlačování ruských občanů a následný soudní proces označují za předpojatý či odvetu za Navalného.


Po stopách otravy Navalného. Agenti FSB, kteří mu byli v patách, se dopustili několika chyb


Číst článek

Podle EUvsDisinfo mají v Německu velké plány hlavně stanice Sputnik a RT, které jsou financované přímo Kremlem. Například RT v zemi od roku 2014 provozuje zpravodajský server RT DE, jehož aktivita neunikla pozornosti ani německým zpravodajským službám. A to kvůli jeho rostoucímu vlivu.

„RT DE je nebezpečím pro demokracii. Rusko si uvědomilo, že s pomocí serveru může mít v Německu reálný vliv. Využívání algoritmů a nízké mediální gramotnosti funguje, bohužel, velmi dobře,“ konstatoval podle deníku Der Speigel Spolkový úřad pro ochranu ústavy.

Obliba serveru pak roste především díky pandemii, populární je mezi stoupenci hnutí skeptiků o koronaviru Querdenker, o jejichž akcích a demonstracích server informuje více než ostatní média a stává se tak jejich hlavní platformou. Pro RT DE pak často mluví i zástupci protiunijní a protiimigrační AfD, vyhledávaný je i u části levicové Die Linke.

Práce s informacemi

V čem práce podobných ruských médií v zemi spočívá, se detailně věnoval deník Der Speigel právě na příkladu RT DE. Německý list na základě interní mailové komunikace serveru, kterou měl k dispozici, a anonymních rozhovorů se členy redakce tvrdí, že server RT DE je koordinován moskevským centrem, s nímž musí konzultovat klíčová témata a řídit se jeho obsáhlými instrukcemi.

Jako příklad uvádí odpolední zprávu z 23. října 2020, v níž RT DE píše o vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který označil na videokonferenci Čínu a Německo za „nové velmoci“. Moskevská centrála RT však se zpracováním Putinových výroků nebyla spokojená – podle zdrojů Der Spiegelu nebyl problémem obsah zprávy, nýbrž publikace až po dvaceti hodinách po Putinově vystoupení. Jeden ze členů redakce, který byl u telefonického hovoru s RT, popsal, že Moskva „se do nich pustila“ a dala jasně najevo, že důležité Putinovy výroky musí být vydávány daleko rychleji.


USA a Evropská unie uvalily sankce na ruské činitele. Reagují tak na odsouzení Putinova kritika Navalného


Číst článek

Deník se také odvolává na interní dokumenty s oficiálními instrukcemi, které německá redakce RT musí dodržovat. Moskva tlačí na dodržování svých pravidel hlavně při informování o Alexeji Navalném a Krymu. V prvním případě dostala RT DE pokyny, na základě kterých musí psát o Navalného otravě jako o „údajné otravě“, a to i navzdory výsledkům analýzy odborníků z Organizace pro zákaz chemických zbraní potvrzující užití novičoku. V případě Krymu pak RT trvá na tom, aby se nepsalo o anexi poloostrova, nýbrž o jeho „nenásilné reintegraci k Ruské federaci“.

„Chceme lidem poskytnout odlišný názor, než který nabízí mainstreamové zdroje,“ uvádí na svém webu RT DE. „Naši zemi bráníme jako vojáci,“ poukazuje pak německý list na nedávné vyjádření editorky serveru Margarity Simonyjanové.

Zpráva EUvsDisinfo a informace deníku Der Spiegel se shodují, že se i nadále dá očekávat další zvýšení aktivity ruskojazyčných médií v Německu a související šíření dezinformací. I vzhledem k blížícím se podzimním volbám do Spolkového sněmu plánuje RT rozšířit svou německou redakci a v následujících letech hodlá podle organizace také do RT DE investovat částku v řádech stovek milionů eur.

tzr

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítHINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here