Deutschland schützt uns. Wie lang? | iROZHLAS

Theoretisch könnte dies immer noch ein gutes Jahr sein, sagen selbst die vorsichtigsten Ökonomen. Was ist zu sagen, wenn gute Nachrichten aus der Realwirtschaft kommen? Schließlich hörte der Außenhandel auch zu Beginn dieses Jahres nicht auf und sein Januar-Überschuss stieg auf unglaubliche 25 Milliarden Kronen. Darüber hinaus kann trotz aller Krisen nicht gesagt werden, dass die Inlandslöhne im vergangenen Jahr um sechs Prozent gestiegen sind.



Kommentar
Brock

Auf Facebook teilen


Auf Twitter teilen

Auf LinkedIn teilen

Drucken


Kopieren Sie die URL-Adresse



Kurzadresse




Schließen



Quelle der Automobilproduktion in der Tschechischen Republik: Profil Stock Fotos

Die Chance auf schlechte Zeiten ist nicht wirklich so. Trotzdem kann man die Gründe für die notwendige Warnung verstehen.

Nach einem starken Rückgang der Wirtschaftsleistung ist häufig ein ebenso starker Anstieg zu verzeichnen, es kann jedoch nicht davon ausgegangen werden, dass alles wie zuvor ist. Umgekehrt hat die Wirtschaft das Potenzial, langfristig ein langsames Tempo vorzugeben, von dem sie sich erst fünf Jahre nach der letzten Krise erholen wird.


Pokles HDP je nejhorší ve službách. Ekonomiku drží nad vodou export, tvrdí ekonomka Zamrazilová


Číst článek

Opravdu není těžké živit obavy. V zahraničním obchodě potvrdil leden zkušenost z poledního čtvrtletí minulého roku. Export táhne Německo, přitom vztahy s ostatními zeměmi v zásadě stagnují.

Německý motor se jen tak nezadře, na to lze spolehnout, už jenom z toho důvodu, že tamním firmám roste odbyt v Číně. Říše středu už žije v době bez koronaviru a prostřednictvím našich západních sousedů se na nové epoše prosperity můžeme podílet už dnes. Není důvod si myslet, že nově nastartovaná prosperita jen tak skončí.

O čem Němci začali pochybovat

Zneklidnit ovšem může jedna důležitá okolnost, totiž časté nářky německých průmyslníků, že hrozí výpadky dílů do jejich fabrik.

Na otázku, kteří dodavatelé jsou tak neodpovědní, že nechávají své německé partnery čekat, se člověk dozví třeba z deníku Welt, že hlavní komplikací se stává Česká republika.

Její hranice sice zavřelo samo Německo z obav před koronavirem, to však není omluva, pokud díly od českých dcer nedorazí německým matkám včas. Přes Německo jsme získali kontakt na skvělý svět, jaký nastane po koronaviru, těžko však říct, jestli unikátní spojení neztratíme.

Tak ostatně zní obecná obava před koncem každé krize. Svět se nepochybně znovu vrátí ke konjunktuře, ale mezitím se může nečekaně proměnit. Příkladem je informace o mzdovém vývoji v tuzemsku. Mzdy a zaměstnanost se zvýšily ve školství, zdravotnictví a v dalších veřejných službách, ovšem platy klesají a lidí ubývá v pohostinství a obchodě. To je příkladem, že krize rozděluje společnost. Zatímco část společnosti vyjde v lepší kondici, než byla předtím, celé sektory zchudnou a nic se na tom už nedá změnit.

O něčem podobném se rozhoduje na vyšší úrovni národních ekonomik. Dosud existuje naděje, že Česká republika neztratí svou dobrou pozici přednostního dodavatele do německých továren. Zatím to je ovšem pouze naděje, protože sami Němci o tom začali pochybovat.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresu



Zkrácená adresa




Zavřít



HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here